scarlyroseg scarlyroseg
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

If I spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is my unit rate in dollars per pound ?

Respuesta :

jt080678 jt080678
  • 10-12-2020

$1.25 per pound, your welcome

Answer Link
Hoodog1
Hoodog1 Hoodog1
  • 10-12-2020

Answer:

$1.25 per pound

Step-by-step explanation:

Lets put $3.75 for 3 pounds in a ratio

3.75 : 3

and turn that into

3.75÷3=1.25

Now the ratio is

1.25 : 1

$1.25 for 1 pound of granola

Final answer $1.25

Answer Link

Otras preguntas

why don't infections make you ill straight away
who makes economic decisions in a mixed economy and why
Solve for m: x - 1/3 = 2/7
How do you get 1.04 to the 12th power
The sum of the angle measures of any trapezoid is greater than the sum of the angle measures of any parallelogram is it true or false and explain how
Is 1044 divisible by 2, 3, 5, 6, 9, and 10?
The jet stream occurs in the mesosphere.True Or False?
What was the leading cause of the Pullman Strike?
why was abolitionist John Brown executed?
a bicycle is on sale for 2/3 of its original price. if the original price is $354,what is the sale price?