carolina9095 carolina9095
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

9. What is the unit price of cheese if 1.6 pounds cost $14.407

A 8
B 6
C 8.50
D 9

Respuesta :

HappyMonkey6260
HappyMonkey6260 HappyMonkey6260
  • 10-12-2020

Answer:

9

Step-by-step explanation:

First, you would set up a proportion.

1.6 pounds                  1                                                                                _________   =   __________

$14.407                      x

Then, you would do 14.407 times 1, which equals 14.407. Then, you would do 14.407 divided by 1.6, which equals 9.004375 (9).

So the answer is 9

Answer Link

Otras preguntas

not working for me :::need help-3 < 3 x -5 < 4
discuss the advantages and disadvantages of methods used to reduce the impact of human activity on ecosystem
how do you describe the roots of 9y² - 6y + 5 = 0?
need help, multiply and simplify answer,(5t²-t-7)(8t²+5t-1)  answer= ______
The five relationships taught by confucius encouraged people by?
Please help me with this, I don't get it!
Cliffs may be affected by weathering. Describe ONE  effect of weathering on a cliff .
The math club sells candy bars and drinks during football games.60 candy bars and 110 drinks will sell for $265120 candy bars and 90 drinks will sell for $270Ho
Please help me with this, I don't get it!
If 3.64g of sand is separated from 5.25g of a mixture of salt and sand what is the percentage of sand in the sample