aberenice693 aberenice693
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

Harry is at the store buying cheese. The cost of the cheese
is $0.25 per ounce. He buys 8 ounces of the cheese. How
much money does Harry spend on the cheese?

Respuesta :

Serena215
Serena215 Serena215
  • 10-12-2020

Answer: $2

Step-by-step explanation: for each 4 ounces. it is a dollar. and since Harry got 8 ounces, it would be $2

Answer Link

Otras preguntas

What are the answers for pages 43-44 in ¡Ven Conmigo! 2 grammar  ???????
Salt water is classified as a1) compound because the proportion of its atoms is fixed2) compound because the proportion of its atoms can vary3) mixture because
What is the value of x squared =169
A dry-bulb temperature of 30°C and a wet-bulb temperature of 29°C were recorded at a weather station. What are the relative humidity and the most likely weather
Controversial Topics to discuss in a speech/podcast?
Inverse operations ?
how many bricks 3.75 in. Wide × 8 in. Long are required to cover a patio 13 ft. 6 in. Wide by 18 ft 9 in. Long ? Step 1. First, find the total width & lengt
find the value 6-4x=7x-9x-2the value of x is?
What type of biome is located near the equator? Why?
What is 6.9 times 100