4900712030 4900712030
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

At the market, 5 light bulbs cost $9.85.
How much do 7 light bulbs cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-12-2020

Answer:

$13.79

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the number of light bulbs.

$9.85 ÷ 5 bulbs = $1.97 each

Multiply the cost of each bulb(1.97) by each of the new bulbs.

$1.97 x 7 bulbs = $13.79

Answer Link

Otras preguntas

how do I solve this?
A pair of jeans regularly sells for $24.00. They are on sale for 25% off. What is the sale price of the jeans?
What causes wind to deposit sand or other sediment
Please help 6n^2-5n^2-7n^2 simplify the expression
what issue did the missouri compromise address? how did the northern and southern attitudes towards  slavery differ?
Keisha read twice as many books as Ben read. Subtracting 4 from the number of books Keisha read and dividing by 2 gives the number of books Sheldon read. Sheldo
the volume of a cube is 1728 cubic units. what is the length of one side?
If -nx^3 + tx + c = 0, what is x equal to?Never mind, found it.
Arrange numbers to form equivalent fractions. Find two ways to solve each puzzle.  Use each number once in each sentence.  3,4,2,6
Carrots sell for $2.10 per pound, and crackers sell for $2.90 per pound. Glen bought some carrots and some crackers. The total weight was 2.3 pounds and cost $6