llex51727
llex51727 llex51727
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

It cost John $15.86 to buy 2.5 pounds
of ground beef. What was the cost per
pound?

Respuesta :

lollol
lollol lollol
  • 10-12-2020

Answer:

$6.34

Step-by-step explanation:

15.86 / 2.5 = 6.34

$6.34

Answer Link

Otras preguntas

Which new country was created to provide a home for the Jews of every nation
Is Naab a system of an accounting system? A factory operations system? or both? explain your answer
i need an introdution for this prompt imformative essay PROMPT -It is important to keep our bodies healthy. Think about what you can do to keep your body hea
please help and only answer if your sure and confident please.
3 Your classmate Juliette feels overwhelmed while trying to critique a piece of art. She conf the best advice you have for Juliette to help her with her critiqu
A 10 ft. tree casts a 14 ft. shadow. If a building casts a 280 ft. shadow, how tall is the building?
Which condition had the greatest impact on the emergence of new species in Earth's history? A. continental drift B. mass extinction C. adaption D. convolutio
Which phrase best completes the diagram? Macroeconomic Goals for a Society ? Stable prices Economic growth A. Increased inflation B. Per capita GDP C. Full empl
Please help because I have to submit this this week
Do you think that individualism is declining in society? Are people becoming more like others? Why or why not?