ehailu131 ehailu131
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

cans of are on sale for $1.79 each .if jack spent $25.06 on soup ,how many cans did he buy?

Respuesta :

uwuboycute
uwuboycute uwuboycute
  • 09-12-2020

Answer:

14

Step-by-step explanation:

Answer Link
abbyferguson16p5vb0r abbyferguson16p5vb0r
  • 09-12-2020

Answer:

14 cans of soup

Step-by-step explanation:

Take the unit price of $1.79 and divide it by the amount Jack spent on the soup.

$25.06 / $1.79 = 14

Answer Link

Otras preguntas

Please help me I am desperate
20 POINTS PLEASE HELP
what is the unit of power?​
Can instantaneous velocity be negative
Simón Bolívar is best known for A. leading the fight for independence from Spain in South America. B. setting up dictatorships in South America following the
不 Which line is horizontal? O y=2 O y = 2x O y = -2x o y=x
what are the means of hardware security?​
Which of the following is the last step in creating a budget. Determine savings r debt. Identifying variable expenses. Identify income r identify fixed expenses
Question 4. Thanks !!
8/9 - Evaluating Algebraic Expressions 5. Which is equivalent to 4x - (y + x) + 2, if x = 5 and y=-3? O 20 -20 -15 O 15