dilnurahudayberdieva
dilnurahudayberdieva dilnurahudayberdieva
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

apple's cost 3.60 for 3 pound how much pounds for 8.40$​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-12-2020

Answer:

7 pounds.

Step-by-step explanation:

3.60 for 3 pounds

1.20 per pound.

8.40/1.20 = 7 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Based on your reading of “On Making an Agreeable Marriage” and A Vindication of the Rights of Women, what can you conclude about women’s education at the time t
Write a personification of the beach.
In which of the following examples is the farmer utilizing a method of erosion prevention? a. planting crops repeatedly, without putting nutrients or fertilize
What is the first step to take to help reduce pollution? Select one of the options below as your answer: A. Gain information about the current state of the en
Pipe A is a inlet pipe filling the tank at 8000l/hr and pipe B is the outlet pipe which empties the tank in 3 hours. The capacity of the tank is _____?
1. Which layer of the sun's atmosphere are you looking at when you look at an image of a sun? A) Photosphere B) Chromosphere C) Corona D) Prominence
Show by means of an example that lim x-> a [f(x) + g(x)] may exist even though neither lim x-> a f(x) and lim x -> a g(x) exists.
What tense allows for the sequencing of two or more noncontinuous events that occur in the same time period? The choices are: simple perfect progressive perfect
The outcomes of the battles of lexington and concord
Alcohol in excess of proof will absorb more slowly because it irritates the stomach