Seudónimo Seudónimo
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

Aisha got $80 for working 5 hours at a grocery store. What is the unit rate? (Hint amount per hour)

a . 80

b . 5

c . 16

d . 400

Respuesta :

SarahiAD
SarahiAD SarahiAD
  • 09-12-2020
The answer is C since you have to divide 80 by 5 which will give you 16 for one hour
Answer Link

Otras preguntas

If a person makes a deposit of 10,000 or more into a bank account the bank must notify the
Which of these statements describe how women in some parts of the west differed from women on the east coast in the late 1800s
Solve1- −45÷(−9)=?2- −72÷(−8)=?3- −21=0.07z4- −8−(−2+7)2Which of the following expressions are equivalent to −44+40?−4(11−10)2(−22+10)None of the aboveWill give
What is the sum of the interior angle measures of a regular decagon? ° What is the measure of each interior angle of a regular decagon? °
What is the mechanical advantage of the screw shown below? A. 1.3 B. 3.9 C. 8.0 D. 10.4
the red cross and the american medical association are nonprofit businesses because
Siege of Boston facts to right an essay about
Can you help me answer this question?
congruent triangles and proofs
how many 2/3 cup servings are in 1 1/2 cups of yogurt