jbuhuih jbuhuih
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

The canoe costs $96 for 8 hours. How much does it cost per hour?

Respuesta :

jalengoins04 jalengoins04
  • 09-12-2020

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

just divide 96÷8=12

Answer Link
mias00229 mias00229
  • 09-12-2020

Answer: 12

96/8=12

12 is the unit rate per hour

Answer Link

Otras preguntas

How did Odysseus react to Thersities mockery of king Agamemnon?
Which expression can be simplified to the form 3\y + 3, where y is a positive integer?
Which of the following rights does Taiwan have under the "One China" policy? sovereignty over other regions enter cultural relationships with other nations reco
Complete the sentences to describe natural selection. The environment needs to in order for natural selection to occur. Populations have some genetic Nature sel
Does anyone do photography here? I need constructive criticism. :)
Here's the rest of the questions
Expand and simplify (4x−3y)(6x−5y).
Algae are small photosynthetic organisms found in aquatic ecosystems. Their cells produce a kind of oil. Scientists learned how to extract the oil to create fue
i need help i need help i need help i need help i need help i need help i need help i need help i need help i need help i need help i need help i need help i ne
why is it important to get close to the free throw line as possible​