dershonb222
dershonb222 dershonb222
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada


Sally paid $2.40 for 4 ounces of cinnamon. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound

Respuesta :

gracegertner24
gracegertner24 gracegertner24
  • 09-12-2020

Answer:

$12.80 per pound

Step-by-step explanation:

Since there are 16 ounces in 1 pound, we multiply $0.80 by 16 ounces to find how much cinnamon costs per pound. The answer is $12.80.

Hope this helped, Have a Wonderful Day!!

Answer Link

Otras preguntas

what is the LCM of 1/6 and 3/10
What is 990 rounded to the nearest hundred?
How to find acceleration on net force
In Ming China, why did European traders pay for Chinese silks and porcelains in gold or silver instead of exchanging trade goods?
Which of the following do groups of different tissues form? A) organ B) organelle C) organ system D) organism
What do we collectively call compounds that are carbon based?
A natural gas company is laying gas pipe underground to connect new customers in a subdivision. Each pipe is 18 feet long. If the total length of pipe needed f
A carbon-based compound is considered as a
how do you round 168,356 to the nearest ten thousand
When a 3-digit number is rounded to the nearest ten and to the nearest hundred the answer is the same. What is one possible number that fits this rule?