Trinitydowning10 Trinitydowning10
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 6-pack of Sprite costs $7.70. How much would an 18-pack of Sprite cost if the costs are proportional?
A. 13.86
B. 14. 40
C. 11.55
D. 23.10

Respuesta :

khatripratik152
khatripratik152 khatripratik152
  • 09-12-2020

Answer:

6 pack = $7.70

18 pack=$23.10

Answer Link
alexisreynolds06 alexisreynolds06
  • 09-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

d,

7.70 * 3 = 23.10

because 6 goes into 18 ,times.

or 7.70+7.70+7.70 = 23.10 so D

Answer Link

Otras preguntas

Explain how can you use mental math in order to convert kilograms to grams?
For which value of x must the expression square root of 19x be further simplified?
Rashid hit a hockey puck against the wall at a 38 degree angle.The puck hit the wall and traveled in a new direction.Determine the missing angle in the diagram.
The prices of six food processors are $63, 559,$72, 561, 561, and S67. What is the mean absolutedeviation for the data?
Why was the kanasas Nebraska act protested by northerners
What are the primary advantages to owning a franchise?
_____ remain constant regardless of how many products are sold
Which country is home to the Indus Valley river system?
How do I do this problem
What is the surface area of a storage box that measures 15 centimeters by 12 centimeters by 8 centimeters?