garcialeamsi2 garcialeamsi2
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

(24 oz is $3.49, 48 oz is $6.49) Figure out the unit rate for each jar of pasta sauce.

Respuesta :

lizzy703 lizzy703
  • 09-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

3.48/24= 14.54 cents/ oz

6.49/48= 13.52 cents/oz

Answer Link

Otras preguntas

at the time of the civil war what did florida and maryland have in common
What Florida town was an English settlement until the New Spanish troops defeated it? Tampa Key Largo Miami Pensacola
What are the conditions required for natural selection? Check all that apply.
120 inch board is cut into two pieces one piece is two times the length of the other find the length of the shorter piece
7 poi 1. The Person did not want to sit on down on the shower chair. Which would be the most person-centered care option? O A. Move quickly to get it over with
A scientist follows this procedure to test whether plants have been performing photosynthesis. Place Plant X in a dark closet and Plant Y on a sunny windowsill
If the supply curve shown above shifts to the left then the __________. A. supply increased B. price increased C. supply decreased D. price decreased P
I need help right now!!! Select the correct answers. Why is a persuasive essay typically written in third person? a) to focus on the writer’s views b) to convey
How was the event depicted in this image significant to the Civil War?
Write a system of equations to describe the situation below, solve using any method, and fill in the blanks. Roger and Evelyn decided to shoot arrows at a simpl