cecemm3344 cecemm3344
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-pound jar of pickles costs $23.04. What is the price per ounce?

Respuesta :

andreagene04
andreagene04 andreagene04
  • 08-12-2020

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

There's 16 ounces in a pound, nd since it's 2 pounds it's 32 ounces. Divide $23.04 by 32.

Answer Link

Otras preguntas

Is 25 pounds bigger than or less than 384 fluid ounces
what is the degress for a half of of circle if it cut in 1/3
What are the most popular teenagers sport in Britain ?
Which of the following is not an organelle found ONLY in plant cells? nucleus chloroplasts cell wall central vacuole
In an ecological pyramid, what happens to energy, biomass and the number of species as you move up. why?
what does stratified mean ?
1. If you were a specialist working for the National Security Agency, your main job would likely be A. analyzing and breaking coded messages. B. analyzing dat
in what region on the map did Judaism develop?
Rothko used color to express emotion YES NO
Clownfish live in sea anemones, which protect the fish from predators. The sea anemone isn't harmed and doesn't benefit from this relationship. This is called _