cecemm3344 cecemm3344
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-pound bag of bananas costs $2.88. What is the price per ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 08-12-2020

Answer: 6 cents

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 ounces

3 pounds = 48 ounces

2.88 ÷ 48 = 0.06

0.06 = 6 cents.

One ounce of bananas cost 6 cents.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What do you need to ask when questioning someone's opinion?
This strangler fig tree is growing on another tree. It will eventually grow taller than the older tree and may kill it
What is one example of how it takes energy for motion to occur?
the calorie cafe is known for their hotdogs and burgers. the number of calories in a burger is 220 more than the number of calories in a hotdog. the mega meal,
Describe how to plot the coordinate point: (8, 2)
What is the solution to the system of equations below? Help
HELPPPPP Some factories that burn coal produce smoke with harmful chemicals, such as sulfur. Scrubbers are devices that are attached to the smokestacks to reduc
1. There are domains. 1 2 3 4
PLEASE HURRRY IM TIMED Which sentence suggests that Rick is a neat and tidy person? Rick handed his fishing gear to his dad so that his dad could put it away. R
It’s brainiest time ! One thing to do!