hoodiegorl hoodiegorl
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

Elise pays $21.75 for 5 student tickets to the fair. What is the cost of each student ticket?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 08-12-2020

Answer: $4.35 for each ticket

Step-by-step explanation:

You have to find the unit rate; how much does 1 student ticket cost?

We have to divide 21.75 ÷ 5.

21.75 ÷ 5 = 4.35.

So each ticket cost $4.35.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

In the 1930s a telephone-company engineer named Karl Jansky was trying to track down
three categories in public governance?​
Our fingers have finger tips but our toes don't have toe tips yet we can still tip toe
Please help7 Although cells come in many sizes and shapes, they all must maintain homeostasis. Which of the following is part of homeostasis? A. obtaining nutri
Why is a distinction made regarding water for human consumption and that for livestock? Do you think this is a safe choice? Why/why not?
Your gonna have to log in with my stuff in order to do this for me!
Please help I will give brainliest!
A new online auction site specializes in selling automotive parts for classic cars. The founder of the company believes that the price received for a particular
Therra bought a gold bracelet for $168. She paid a finance charge of $49 and paid over eight month What is the approximate APR for her purchase? 45.3% 43.8% 40.
Find the cost of 12 items if the cost function is C(x) = 2x +12