zoeyridenour218
zoeyridenour218 zoeyridenour218
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

Denise buys 3 pounds of bananas for $3.98 and 6 boxes of cereal. Her total cost was $25.46. How much was each box of cereal?

Respuesta :

01023865 01023865
  • 08-12-2020

Answer: $3.58

Step-by-step explanation: $25.46-$3.98=$21.48. $21.48/6=$3.58.

Answer Link
logandinger1 logandinger1
  • 08-12-2020
it is 3.58 for each box of cereal because 25.46-3.98=21.48 and 21.48/6 equals 3.57
Answer Link

Otras preguntas

Describe an unusual animal/bird you have recently seen. Essay of 250 to 300 Please I need it asap!!!
Need Help ASAP!!! Plz!!! ;(
Ivanna, who has three children under age 13, worked full-time while her spouse, Sergio, was attending college for nine months during the year. Ivanna earned $28
Show expression of -2(4 - 3x) + (5x - 2)
The temp of equal masses of three different liquids A,BandC are 12°C,19°Cand 28°Crespectively . The temp when A and B are mixed is 16°C, and when Band C are mix
The notation f:S→T denotes that f is a function, also called a map , defined on all of a set S and whose outputs lie in a set T . A function f:S→T is injective
Which figure is represented by the net shown below?
We hold these truths to be self-evident, that all men are created equal, that they are endowed, by their Creator, with certain unalienable Rights, that among th
Find the term to term rules for the following sequence 2 6 18 54 162
Could someone help me with this question please? Julie drew this series to represent her investments. 175, 175(1.003), 175(1.003)2, ...175(1.003)22, 175(1.03)23