avagracelands avagracelands
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

if you buy a bag of fish containing 12 for $3 how much does it cost per fish?

Respuesta :

xX27ninja72Xx
xX27ninja72Xx xX27ninja72Xx
  • 08-12-2020

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

Cost per fish

= 3÷12

= $0.25

Answer Link

Otras preguntas

The quotient of three and the quantity of three less than one-sixth of a number x?
In the short story "The Gold Cadillac," what does the cadillac symbolize to Wilbert?
How would you add parentheses and brackets to make this sentence true: 45/2x4.7-4.4x6=54
If I have 4 moles of a gas at a pressure of 5.6 atm and a volume of 12 liters, what is the temperature?
If a woman is homozygous for type A blood and her husband is type O, what is the probability that their offspring would have any one of the 4 possible blood typ
On what date did Columbus sail the ocean blue
Within the rising action of act 2 in Diary of Anne frank the play mr. Kraler tells the story about Carl, a man from Utrecht. Why does Carl's behavior make Mr. K
Two angles are supplementary. One angle measures 16 degrees less than 3 times the other. Find the measure of each angle.
Fill in the blank with the correct conjunction of the verb in the parentheses in the present imperative (commander-nous) une pizza A.commandons B.commandon C.n
Functions f(x) and g(x) are shown below. f(x) = x^2 g(x) = x^2 + 8x + 16 In which direction and by how many units should f(x) be shifted to obtain g(x)?