ihsanezia2468 ihsanezia2468
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

13. A packet of sweets costs $2.45.
Felipe and his brother share the cost in the ratio 4:3.
How much does Felipe pay?​

Respuesta :

AlphaaFTW
AlphaaFTW AlphaaFTW
  • 08-12-2020

Answer:

$2.45*4/7=$1.4

So felipe gets $1.4

Step-by-step explanation:

$2.45*4/7=$1.4

So felipe gets $1.4

Answer Link

Otras preguntas

Find the area of the trapezoid.
why are some words difficult to translate? A: the words are ancient and no longer meaningful B: the words are unique to a specific culture or way of thinking
pH of 11.5 is a Neutral b Basic c Acidic
why did sherman alexie write "the absolute true diary of a part time indian"
Many companies depend on the sale of shares of stock when they a. want to downsize. b. want to expand. c. are being audited. d. hire a new president or exec
What is the main problem the Ataturk Dam in Turkey is causing?
What is charcot joint??
Extensive deforestation was carried out on a piece of land to convert it into a farmland. What is the MOST SIGNIFICANT cost involved in converting the land bac
Teresa is maintaining a camp fire. She has kept the fire steadily burning for 4 hours with 6 logs. She wants to know how many logs she needs to keep the fire bu
According to president obama, what are the reasons for the financial crisis?