jacegoggins4482 jacegoggins4482
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

. Mason had $24 to spend on 5 snacks. After buying them he had $4 left. How much did each
snack cost?

Respuesta :

25207361 25207361
  • 08-12-2020

Answer:

4

Step-by-step explanation:

5 times 4 is 20, which leaves 4

Answer Link
lollol
lollol lollol
  • 08-12-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

Madison spent $20 because she had $4 left.

24-4=20

She used the $20 for 5 snacks

20 divided by 5 = 4

Each snack cost $4

Answer Link

Otras preguntas

a. How will a forensic nurse process the evidence of the bite mark?
Mention any five uses of family planning for population management
help :( Which of the following explains a similarity between the current farm bill and the Agricultural Adjustment Act (AAA) of 1933? Both include payments give
Answer with explanation will mark brain list thank you
Grade 4c left their school at7:30 am for their trip to the market. They return at 10:45 am how much time did they spend onthe trip?
i need help i will give 19 po.ints
The red blood cell enzyme carbonic anhydrase contains a zinc cofactor. A diet deficient in zinc does not reduce the number of red blood cells, but it impairs re
A(n) ________ is an analysis of all pertinent aspects of one unit of study, such as an individual, an institution, a group, or a community.
Help please, and explanation. According to my teacher the answer is not 1/4.
Change these phrases from Passé composé to the imperfect tense using the verb endings such as -ais, -ait, -ions, -iez, or -aient after the j'. -Quand j'étais un