monicatx0810
monicatx0810 monicatx0810
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

A store is having a sale on jelly beans and almonds. For 5 pounds of jelly beans and 3 pounds of almonds, the total cost is $16. For 2 pounds of jelly beans and 6 pounds of almonds, the total cost is $22. Find the cost for each pound of jelly beans and each pound of almonds.​

Respuesta :

kiyanashantel kiyanashantel
  • 08-12-2020

Answer:

$2/lb

Step-by-step explanation

Answer Link

Otras preguntas

Why are holy orders and matrimony called the sacraments at the service of communion
Most plays have a narrator who tells you what a character is like. True or False
Protects the names and identifying marks of products and companies
Identify the most common types of physical and mental abuse
How does secondary succession differ from primary succession?
Main ideas are not identified within an outline.Please select the best answer from the choices providedTF​
which rule matches the function shown on the table?
How did baron de Montesquieus beliefs differ from those of Thomas Hobbes
A Healthy school lunch is $.75 more than the current lunch has a higher economic
Research by Baron et al. (1996) on the importance of accuracy indicates that the more important it is for people to be accurate, the __________. Select one: a.