danblight26 danblight26
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

3 pounds of bananas cost $7. At this rate, how much does 1 pound of bananas cost?

Respuesta :

Stephen46
Stephen46 Stephen46
  • 07-12-2020

Answer:

$2.33

Step-by-step explanation:

To find the cost of 1 pound of bananas we use ratio and proportion

From the question

3 pounds of bananas costs $7

Then 1 pound will cost

[tex] \frac{7 \times 1}{3} = \frac{7}{3 } \\ = 2.33333...[/tex]

We have the final answer as

$2.33

Hope this helps you

Answer Link

Otras preguntas

Read the sentence. The cow chewed contentedly on grass trimmed that morning. What is the participial phrase, and which word does it modify? A. on grass; modifie
This type of physical weathering occurs in places where there is a large change in daily temperatures, and it can lead to the significant stress on the outer la
calculate the length of the hypotenuse
the factors in expression (a+b)12
Middle-ear infections become __________ frequent in middle childhood because the eustachian tube becomes __________.
What does using indirect quotations allow a writer to do?
What would be your cost with each company if you traveled 100 miles? If you need to rent a truck for one day to move equipment. FAST Movers will rent the truck
For this experiment you want to prepare a 0.10 m solution of sodium hydroxide. how many grams of sodium hydroxide must be added to give you 500.0 ml of that sol
The three main effects of ____ are pain reduction euphoria and constipation
Which SI prefix means one one- hundredth (1/100)?