rawlingsm255
rawlingsm255 rawlingsm255
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

A bakery sells 8 cupcakes for $27.76. If each cupcake costs the same amount, how much would ONE cupcake cost?

Respuesta :

zinark
zinark zinark
  • 07-12-2020

Answer: $3.47

Step-by-step explanation:

27.76/ 8

Answer Link

Otras preguntas

what was it like to live in Babylon?
In a class full of men and women, 2/9 of the class are women What is the ratio of men to women in its simplest form?
Can someone please help me? (,:
Neee help wit these step 1-6
PLS FAST WILL GIVE BRAINLIEST!! When would a photographer choose to shoot low-resolution photographs over high? when a tripod is needed when the image will be p
Past perfect simple. Help meee
PLEASE HELP !Determine the equation of this line, pitting your answer in the form Ax + By + C = 0, where A B C are intergers.​
If you decided to create Illustrations for your favorite science fiction novel, you would be creatingO fan artO a fan club O fan factsO fan-fiction ​
Hi, hope you are well, please help me on this (:
Thomas Edison and his team of inventors created the a. steam engine b. Model t c. light bulb d. All of the above ​