lilian46
lilian46 lilian46
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

A shopper bought a 12 pound bag of orange for $18.72. How much did it cost per pound

A shopper bought a 12 pound bag of orange for 1872 How much did it cost per pound class=

Respuesta :

Sumikkogurashi
Sumikkogurashi Sumikkogurashi
  • 07-12-2020

Answer:

$1.56 per pound

Step-by-step explanation:

18.72/12 = 1.56

Answer Link

Otras preguntas

Jorge has saved $250 in four months. Express his rate of savings as a unit rate.
) describe a keratosis.
Jorge has saved $250 in four months. Express his rate of savings as a unit rate.
What conclusions can be drawn about courtship in India?
The smallest unit of an element
20,484,163 in expanded form
Which of the following can influence a person's behavior toward committing an act of violence? a. drugs or alcohol b. mental or emotional issues he or she may
Which of the following would not be found on the electromagnetic spectrum? The wavelengths of electromagnetic radiation The frequency of electromagnetic radi
What bad things did Columbus do to the Indians give 3 reasons
How do u solve P=IRT solve for t