bonnabossel142 bonnabossel142
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 5 scarves is $91.25. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.

Respuesta :

safehouse77777 safehouse77777
  • 07-12-2020

Answer:

18.25

Step-by-step explanation:

just divide the total cost of scarves by the number of scarves:

91.25 / 5 = 18.25

Answer Link

Otras preguntas

which kingdoms do cells belong who live in extreme environment
Who attacked first in the century shell shock
BRAINLIEST! Can someone solve this please thanks m/3 -3 < -6 The M is over the 3
The bake shop had 3 3/8 pans of brownies left at the end of the day. If they evenly distrubute the brownies to each of their 6 employees what fraction of a pan
In ΔLMN, the measure of ∠N=90°, the measure of ∠M=7°, and NL = 4.4 feet. Find the length of MN to the nearest tenth of a foot.
Please help with this question
Marcos height is 63 inches. Marcos height is 3 inches less than 1.5 times Jennifer’s height. What is Jennifer height in inches A: 40in B : 44in C: 64.5in D
What is a subcontractor
I'll mark brainiest if you help me with these
what does dependency ratio "51.5" mean​