sofiaruizcastro08 sofiaruizcastro08
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

If 15 ounces of candy cost $3.75 what is the price per unit

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 07-12-2020

Answer:

$0.25 per ounce

Step-by-step explanation:

3.75 divided by 15 is 0.25

Answer Link
lisa8888999999
lisa8888999999 lisa8888999999
  • 08-12-2020

Answer:

0.25 per ounce

Step-by-step explanation:

3.75 divided by 15 is 0.25

Answer Link

Otras preguntas

What is the solution to the inequality below? 12x > 6(x - 2)
Can y’all answer the question in the photo
How does a tree diagram make it easier to tell which outcome occurs most often?
The area of a square garden is 200 m squared. How long is the diagonal
Who won the Election of 1816? A) Rufus King B) James Monroe C) James Madison D) Andrew Jackson
Which equations are equivalent to ? 3^3√x+4 =12 Check all that apply.
what is the voltage drop across the 20.0 resistor?
Which two sentences demonstrate an informal tone? A. Elizabeth and her sister didn’t go to the store yesterday. B. The expressions of the region are important t
11. ALGEBRA Zakama Hussein earned $77.00 in simple interest in 18 months ( 1.5 years) at an annual interest rate of 7%. How much money did she invest? $1466.67
How many calories does a male or female need a day (biomed)