Boogerfart2222 Boogerfart2222
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

At a grocery store, 4 pounds of candy costs $12. If he has $15 how many pounds of these candy can he buy?

Respuesta :

gavstewa502 gavstewa502
  • 07-12-2020

Answer:

He can buy 5 pounds of candy.

Step-by-step explanation:

12/4 equals 3 meaning that 1 pound is 3$

That then means 15/3=5

Answer Link

Otras preguntas

friar laurence, despite being an official for the roman catholic church, speaks in philosophical terms and avoids referencing the bible. what is the most likely
In a forest, 20% of mushrooms are red, 50% brown, and 30% white. A red mushroom is poisonous with a probability of 20%. A mushroom that is not red is poisonous
Dr. King claims that the “injunction” against the protest denies what three right
how many cups is in 1 1/3 plus 3/4
Given that S is the centroid of triangle MNO, find SQ. A. 4 B. 5 C. 10 D. 15
latoya is going for a run. she runs at a speed of 6 miles per hour for 9.6 miles. for how many hours does she run?
someone please help me solve this
The product of (3 + 2i) and a complex number is (17 + 7i)
Larry is taking a walk in the park the pollen in the air is making him sneeze constantly what line of defense is his immune system exhibiting
which statement is true? a. prevailing structure is not the dominant type of organization in a piece of writing. b. a piece of writing may not contain more than