ipra9790 ipra9790
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells a 5-pound bag of apples for $4.60. What is the price per pound?

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 07-12-2020

Answer:

Cost of 1 pound of apple = $0.92

Step-by-step explanation:

The cost of 5 pounds of apples = $4.60

We need to find cost of apples per pound.

Solving:

For finding cost of 1 pound of apples, we will divide cost of 5 pounds of apples by 5. i.e

The cost of 5 pounds of apples = $4.60

The cost of 1 pound of apples = [tex]\frac{\$4.60}{5}[/tex]

                                                 = $0.92

Cost of 1 pound of apple = $0.92

Answer Link

Otras preguntas

What is the number 6.02x10^23 also known as?
HELPPPPPPPPPPP PLSSSSS ASAPPPP I ALSO HAVE OTHER ANSWERS
How did World War 1 impact art and literature? many artists and writers died in the war that there was a shortage of new work OBand writers avoided portraying t
What does order mean in biology
What is the net force acting on the box? A. 285 N B. 185 N C. 85 N D. 65 N
7-11 sells soda refill cups for $3.99. Each refill costs $0.99. Last month, Santiago spent $18.84 on a cup and refills. Write and solve an equation to find the
4(4y - 3x) Need help​
Is the relation shown below a function? Use the graph and justify your answer.
Why was trade a significant cause of the Golden Age of Islam? ​
Companionate love usually lasts longer than passionate love. OT OF