yadirahdez9309 yadirahdez9309
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.80. If Austin spent $8.00 on oranges, how many did he buy

Respuesta :

Ritmeks
Ritmeks Ritmeks
  • 08-12-2020

Answer:

10 oranges

Step-by-step explanation:

6 oranges is sold for $4.80

1 orange= 4.80/6

= $0.8

Austin spent $8.00 on oranges, then the amount of oranges he bought with this amount can be calculated as follows

= 8/0.8

= 10 oranges

Answer Link

Otras preguntas

The 230 people at a party decide to order pizza for a snack. If each pizza has 8 slices, how many pizzas should they order so that each person can have one slic
how was the weimar republic constituted
What is 1.5x - 3y = 6
AB and BC share point B to form AC. If AC=7 and BC=5, then what is the length of AB?
The 230 people at a party decide to order pizza for a snack. If each pizza has 8 slices, how many pizzas should they order so that each person can have one slic
If I round 2,420 to the nearest ten thousand
what is -h+4 = -h+9????
How does democracy enhance the dignity of the citizens? three points
If a plane flies 612 km per hour, approximately how many kilometres will it travel in 13 hours?
Round 5984 to the nearest hundred.a) 5000 b) 5900 c) 5980 d) 5990 e) 6000