kmariee24
kmariee24 kmariee24
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

6
Julie bought a 5-lb bag of potatoes for
$2.70. The bag contained 10 potatoes.
If each potato weighs and costs about
the same, which is the most reasonable
estimate of the unit rate per potato?
A $0.27
C $2.70
B $0.50
D $3.70

6 Julie bought a 5lb bag of potatoes for 270 The bag contained 10 potatoes If each potato weighs and costs about the same which is the most reasonable estimate class=

Respuesta :

jejdjdjjdoaoldkd jejdjdjjdoaoldkd
  • 11-12-2020

Answer: a

Step-by-step explanation:

multiply each answer by 10

Answer Link

Otras preguntas

Why might railroads be even more important to the us industrialization than to that of Britain ?(1800)
Kelly is making a beaded bracelet with beads that measure 4 mm and 7.5 mm long. If the bracelet is 15 cm long and Kelly uses the same number of each type bead,
conversación de una librería en ingles
how has communication changed in the United States over time
during adolescence, the heart_____ in size
I have 12 shirts, 4 pairs of shoes, 5 pants, and 3 watches. How many days can I go without wearing the same 4 items?
triangle abc is similar to triangle xyz caculate the lenght of side yz
what color would Vegetable oil when in contact with Copper Sulfate and Sodium hydroxide? I have no idea what color it would be.
discribe how a giraffe meets the basic changes of life
Find the perimeter of the polygon. 14 ft, 15 ft, 7 ft, and 11 ft.