darlalucas18
darlalucas18 darlalucas18
  • 06-12-2020
  • Mathematics
contestada

a 12 pack of gatorade cost 13.44 what is the unit price per bottle

Respuesta :

hiyathere16
hiyathere16 hiyathere16
  • 06-12-2020

Answer:

$1.12 per bottle

Step-by-step explanation:

Answer Link
NAWty12345
NAWty12345 NAWty12345
  • 06-12-2020

Each bottle costs $1.12

We can set up an equation for this:

13.44/12 = 1.12

Answer Link

Otras preguntas

What job did bank robber jesse james do in the civil war?
which of the following is found in an animal cell but not in a plant cell? A)nuclei B)centrioles C)mitochondria D)central vacuole
Eseu. Mijloace de imbogatatire a vocabularului
Horace was born 26 weeks after conception. he now is a healthy, happy 2-year-old. horace's ability to survive after being born so early was due in part to his r
PLS HELP!!! Maslow’s _____ shows the stages people go through to reach self-actualization. A. hierarchy of needs B. self-esteem strategies C. table of personali
Which number is one tenth of the number shown in expanded form below (3 multiplied 1,000) + (2 multiplied 100), + (7 multiplied 10) + (5 multiplied 1) + (2 mul
what is the value of a laptop that is 1700.00 with a decrease of 35% for 5 years
“it's only after we've lost everything that we're free to do anything.” meaning
How do I calculate the sum of 6.078 g and 0.3329 g ?
What is the common difference for the sequence shown below?