kaleedutra
kaleedutra kaleedutra
  • 10-10-2016
  • Mathematics
contestada

A store sells 12 cans of nuts for $33. How much would it cost you to buy 7 cans of nuts?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 10-10-2016
33/12 = 2.75 per can

2.75 * 7 = 19.25......so its 19.25 for 7 cans
Answer Link

Otras preguntas

The type of reaction that takes place when one element reacts with a compound to form a new compound and a different element is a ____ a. combination reaction.
The repeated use of the "o" sound in "A host, of golden daffodils" is called A. consonance. B. alliteration. C. assonance. D. rhyme.
Settlement houses were founded in the late 1800s by new immigrants. industrial workers. social reformers. political machines.
One function of the immune system is to attack the foreign cells to protect the body. In organ transplants, the body recognizes that the new organ is made of fo
Which statement is a reason for the peer review process in scientific research? to make scientific research progress more quickly to verify that the conclusions
The Spanish-American War took place in and around three island nations. What are their names? Costa Rica Philippines Cuba Jamaica Puerto Rico Hawaii
Give specific examples of colonial responses to English policies.
What multiplies to 26 and adds to 23
what number is 150 more than the product of 5 and 4892
Explain how to use partial quotients to divide 235 by 5