quan987654321 quan987654321
  • 10-10-2016
  • Mathematics
contestada

calvin paid 3.00 for 10 juice boxes.what is the unit rate in cost per box?

Respuesta :

itsjay251 itsjay251
  • 10-10-2016
You basically have to divide 10/3 which will give you a decimal 3.3 so that would be your unit rate PER each box. Just multiply 3.3 by the number of boxes.
Answer Link
MonkeyLover123
MonkeyLover123 MonkeyLover123
  • 10-10-2016
the rate would be that you have to divide 10/ 3 and that will get you your answer. which will give you a 3.3 repeated per unit box. then multiply the 3.3 by the whole thing


Answer Link

Otras preguntas

Which statement below best describes why NASA crashed DART into an asteroid?
What is the function rule for the line? f(x)=2x - 4 f(x) = -4x - 2 f(x) = 4x - 2 f(x) = -2x
how many units apart are -6 and 4 on the number line
How did jeannette rankin set a precedent
ester Sarai and kurry each chose a number esters number is 1/10 of saris kurrys number is 10 times as much as sarais sarais number is 0.09. what number did each
A swimming pool is draining at a constant rate. The table shows the proportional relationship between the change in the water level and the number of hours the
can anyone help me on this question
Which equation represents a line which is parallel to the y-axis? A.x=−4y B.x=−8 C.y=x−3 D.y=−7
Hi I need help with this assignment, I choose the novel pride and prejudice, the question are in the image/photo.
A motorboat maintained a constant speed of 14 miles per hour relative to the water in going 33 miles upstream and then returning. The total time for the trip wa