miasanders06
miasanders06 miasanders06
  • 09-10-2016
  • Mathematics
contestada

Kori spent $46.20 on 12 gallons of gasoline. What was the price per gallons

Respuesta :

SamreenAmdani SamreenAmdani
  • 09-10-2016
$3.85 per gallon

46.20/12 = 3.85
Answer Link
leenarecinos
leenarecinos leenarecinos
  • 09-10-2016
$46.20 divided by 12= $3.85
Answer Link

Otras preguntas

What is the main idea of Seventh Grade by Gary Soto?
Compare the types of evidence the geographer and the historian use to explain important topics in their fields.
1.How do you solve an area of a triangle by the base and height? 2.What is the area of a triangle that has a base of 15 1/4 inch. And a height of 18 inch
What is the easiest way to put a percentage into a fraction
Polar bears’ hair _______. a. is transparent b. is hollow c. keeps them from getting wet d. all of the above
What is psychological dependence?
Why are some foods, such as chicken and cooked rice, called potentially hazardous foods?
Some states require that local elections must come during the in-between years when no national elections are held. a. True b. False
Which expression is equal to a x a x a x b x b A- a²b³ B-a³b² C- 3a x 2b D- 3a² x 2b²
India became independent from _____________ in the 1950’s.