anthonymarrero5
anthonymarrero5 anthonymarrero5
  • 07-10-2016
  • Mathematics
contestada

Which is better to buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for $12.95? Explain.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 07-10-2016
5 pounds do the math
Answer Link
cocoabeanz
cocoabeanz cocoabeanz
  • 07-10-2016
Ok, lets figure out how much it cost per pound:
8.51/3 = $2.836667 per pound
12.95/5 = $
2.59 per pound

The 5 pounds for $12.95 is better since it is cheaper per pound.
Answer Link

Otras preguntas

Why did so many people invest in the stock market in the 1920s?
Solve for the variable h. f=12gh h=?
Find the solution of each equation using mental math or a table.  If the solution lies between two consecutive integers, identify these integers.j-18=2
Write the expression in radical form (54x) 2/3
Which states would most likely support a system in which the number of votes each state had in the nation's legislature was based on the population?why?
Solve for the variable h. f=12gh h=?
Which states would most likely support a system in which the number of votes each state had in the nation's legislature was based on the population?why?
how do you identify the factors in the expression 6(x+5)
Ben Rushin is waiting at a stop light. Turns green, ben accelerated from rest at a rate of 6.00 m/s squared for a time of 4.10 seconds. Determine the displaceme
What functional groups are present in acetaminophen?