Seudónimo Seudónimo
  • 06-10-2016
  • Mathematics
contestada

if 3 3/4 pounds of candy cost $20.25, how much is 1 pound of candy

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 06-10-2016
3 and 3/4lb=20.25
what you should do is divide both sides by 3 and 3/4 but that isnt nice

convert 3 and 3/4 to improper
3 and 3/4=3+3/4=12/4+3/4=15/4
15/4lb=20.25
times 4/15 to both sides (15/4 times 4/15=60/60=1)
1lb=81/15
1lb=5.4

answer is
1lb=$5.40
Answer Link

Otras preguntas

match each sentence with the correct preposition to complete it. -viajamos a santo domingo __ autobús -no tenfold dinero para viajar por avión; __ eso viajo por
4 (3+ 1/4c -1/2d) = _____
Si no te ascienden este año, (tú)_____ (hablar) con el gerente.
form this word pssslecidi​
Is y=4 and x=3 parallel, perpendicular, or neither?
I need big time help :)
Why do farmers in South America get abundant crops during El Niño?
In the figure shown below, if line l is parallel to line m, then x = е l 200 65° m
PLEASE HELP Complete the dialog by filling in the blanks with the correct forms of the verbs indicated. 1. ¿comen_____________________ Alfredo y Ud. el mole
what is the distance between (0,0) and (8, 15) on the coordinate plane?