mariamabangoura090 mariamabangoura090
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

please help this is so confusing!!!

please help this is so confusing class=

Respuesta :

austinomg123
austinomg123 austinomg123
  • 10-11-2020

Answer:

$16.50 on 3 bags of dog food

Step-by-step explanation:

First you would do 27.50/5 to find out how much one bag costs.

The symbol  /  mean to divide. So 27.50 divided by 5 is 5.50. We need to know the ammount of 3 bags. Hence, we evaluate 3 times 5.50 which equals to our answer, $16.50 on 3 bags of dog food. I hope this will help you succeed!

Answer Link

Otras preguntas

It takes 26 min to wash a load of clothes how long will it take to wash 3 loads
Where is the source of the River Thames?
Which element has exactly five electrons in the highest principal energy level (the outer shell)? a. B  b. Ba c. P  d. Mn
How do you Graph 6x-4y=-24
It takes 26 min to wash a load of clothes how long will it take to wash 3 loads
what is the answer to 14-8=2+
A fruit fly that has a short life span and produces many offspring can be classified into which  reproductive strategy?
7,000 is ten times as much as what number
What does it mean to describe a scientist as skeptical? Why is skepticism considered a valuable quality in a scientist
What is 5 over20 by simplifying fraction