fariakayani fariakayani
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

Light bulbs cost £2.90 each.
Yasmin buys as many as she can with £20.
How much change should she get?

Respuesta :

Oliviaglisson
Oliviaglisson Oliviaglisson
  • 10-11-2020

Answer:

$2.60

Step-by-step explanation:

first you need to see how many time 2.90 goes into 20 it is 6, so then you multiply 2.90 times 6 and get 17.40. Lastly you subtract 17.40 from 20 to get 2.60

Hope this helps

Answer Link
jada223 jada223
  • 10-11-2020

Answer:

$2.60

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the result of -5/8 • -8 8/9?
In class of 30 students 14 are boys. If 2 boys drop out of the class and 2 girls are added what fraction of the class will be boys
The remain neutral means not to take sides with anyone true or false
how to solve 6r+7=13+7r
Kelly leaves her home and cycles 4y miles south, then cycles (3y+9) miles east. Finally, she cycles (4y+7) miles south and reaches her school. How far does Kell
Multiply. Express your answer in simplest form. 5/8, 24
Individuals can achieve greater satisfaction from their careers and personal lives when they are supported and strive to manage
Individuals with down syndrome: a. have the same range of personality characteristics as do those in the general population without down syndrome. b. have a ran
Please answer! What do you consider to be the single most important social problem? Why? Provide a solution to the problem
what kind of bills have to start in the House of Representatives?A: TaxB: Declarations of WarC: EducationD: Healthcare