leana20
leana20 leana20
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jason wants to earn money by raking leaves. He buys a rake that
costs $20.00. He plans to charge $6.00 for each lawn that he
rakes.

Respuesta :

robertborelli000
robertborelli000 robertborelli000
  • 10-11-2020

Answer: he will be charging them 70% less than what the rake cost.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the sum of 6/13 and 1/8.why is the sum greater then 1/2
abby can buy an 8 pound bag of dog food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog foof for $5.38. whichis the better ?
Examples of peer pressure in history
In "I, Too," why does the speaker say "they" will be ashamed?
2. Why should you never use the coarse adjustment knob on high power?
What did William the Conqueror order after taking the throne of England in 1066? A. all English convert to Islam B. more rights to the nobles and reduced taxes
How did Austria and Prussia emerge as great powers?
Megan went to the beach 34 times last summer. She went 6 more times in July than she did in June. She went twice as many times in August as she did in June. how
King led an important protest against what on April 3, 1968? a. slavery b. poverty c. discrimination d. starvation in India
How many times does 2 go into 50