Seudónimo Seudónimo
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

PLS HELP MEE!!
oranges cost $0.25 each. how much will 7 oranges cost?
$7.25
$1.75
$1.50

Respuesta :

burntcrepes
burntcrepes burntcrepes
  • 10-11-2020

Answer:

1.75 !

Step-by-step explanation:

0.25 x 7

One orange price is 0.25, so you would multiply that by 7 to get the price of 7 oranges!

I'm not sure how to explain this, but if you write it out, and do the math, and move the decimal point correctly, you will get this answer!

Answer Link

Otras preguntas

stomata are found on
how do you count to 2
Family, religion, education, and health care are all considered _____.
what is the difference between interpersonal and intrapersonal conflict and give an example for each
what is the chemical formula for carbon dioxide
How did the New England style of land inheritance affect trade and industry? A. Subsistence farming soon transitioned into profitable plantations, encouraging
Assume that the numbers of a data set are arranged in ascending order. Which statement about the third quartile is true? All of the numbers lie below the third
As Umayyad rule gave way to Abbasid rule, who tended to lose the most rights? soldiers women students Christians
Which of the following is the most widely accepted method for limiting human population size? a. war b. famine c. disease d. birth control
someone help me \.............................