Shahedah1 Shahedah1
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

A certain brand of laundry detergent comes in two sizes. The smaller size is 24-oz and costs $3.99. The larger size is 64-oz and costs 6.99 which has the lower unit costs?

Respuesta :

220113680 220113680
  • 10-11-2020
$3.99/24oz= $0.16/oz (smaller size)
$6.99/64oz= $0.10/oz (larger size)

The larger size has the lower unit costs.
Answer Link

Otras preguntas

103,727,495 in word form and expanded form
Name and describe the sphincter that provides conscious control over the micturition reflex
Which is more potent? dolobid or ibuprofen?
the orbital radius of Venus is 0.72 AU. what is the disstance in kilometres?
While many people might scoff at the very concept, light pollution is fast becoming a serious problem. Light pollution most commonly occurs when the beam of a h
human characteristics that can describe a physical region
Deborah playlist on her MP3 player had a variety of songs on it. She had 21 country songs, 18 alternative songs, 16 pop songs, and 18 rock songs. Use the bar di
what are the partial products of 43 x 28
Plzzzzz help me !?!?!?!
The conversion to christianity of which roman emperor ushered in a time of tolerance, acceptance, and eventual dominance of christianity?