ayobnasser2007 ayobnasser2007
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

an orchard sells 6lb of apples for $13.50 there is a proportional relationship between the cost and number of apples.

Respuesta :

kymaniajayi
kymaniajayi kymaniajayi
  • 10-11-2020

Answer:

Yes, there is a proportional relationship. For every 6 pounds of apple sold, they make $13.50.

Answer Link

Otras preguntas

A triangle has an area of 36 square units. Its height is 9 units. What is the length of its base? __ units
Could you guys please help me with these questions I give thanks
What are three ways that fossil fuels are converted into other forms of energy?
why were the natives forced to move west
expressions  with mixed operations Evaluate. 2.3+3.7-2/27.5-4*5.625
An Author using this sentence to begin a story using what literary device? You know, sometimes having the ability to look into the future isn't all that great.
What is one of the biggest criticisms of the USA PATRIOT Act?
Find the measure of angle x in the figure below
Which action is an example of direct democracy?
what is the root word for dictator