hghht
hghht hghht
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

You want to buy some noodles. A 7​-ounce package costs ​$2.24. A 15​-ounce package costs ​$4.65. An 18​-ounce package costs ​$5.94. Which package is the best​ buy?

Respuesta :

al3xxx713 al3xxx713
  • 10-11-2020
15oz is better as for 2$ and a few cents more u get 15oz unlike with the 18oz it’s another dollar for 3oz
Answer Link
nylesiwarner
nylesiwarner nylesiwarner
  • 10-11-2020

Answer:

Do I?

Just kidding

15 ounce is the one

Answer Link

Otras preguntas

What are scientific models used for? Give an example of each of the following types of models: Idea, Physical, Compute
8 X 1 + 3 X (1/10) + 4 x (1/100)
word:sentence:__paragraph
Suppose that y varies inversely with x, and y=4 when x=7. What is an equation for the inverse variation
Which colonies were formed in part for religious reasons, and what were those reasons?
Which Byzantine leader restored the use of icons in 843 CE, after the death of Theophilus?
Which claim from the proposal addresses the problem Sending garbage into space
A 4cm×6cm rectangle sits inside a circle with a radius of 11cm. what is the shaded region? round to the nearest hundredth.
where were the internment camps located?why was the location important?
Why is Hinduism considered a tolerant religion