cclayton9
cclayton9 cclayton9
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00 how much will 8 pints of raspberries cost

Respuesta :

Kweice
Kweice Kweice
  • 10-11-2020

Answer:

$32.00

Step-by-step explanation:

3 pints → $12.00

1 pint → $12.00 / 3 = $4.00

8 pints → $4.00 x 8 = $32.00

Answer Link
husseinalaaldin
husseinalaaldin husseinalaaldin
  • 10-11-2020

Answer:

$32 because every lint is $4

Step-by-step explanation:

your welcome hehe

Answer Link

Otras preguntas

Your friend has a great idea for a new app, and she shows you a document that outlines what the app will do. This document is an example of: a market analysis.
Scott earned 20 points more on his most recent math test than he earned on the previous test. If he earned at least 80 points on the most recent math test, how
In a pet store, the small fishbowl holds up to 23 gallons of water. The large fishbowl holds up to 2 times as much water as the small fishbowl. Eloise draws thi
brainlist for correct answer given
What is the solution to the equation below? 4(3x + 5) = 5(x + 4) + 7x A infinite solutions OB no solution 0 со D 3​
URGENT! PLEASE HELP ME! Martin had read 70% of a book. He has 3 more pages to finish. How many pages are there in the book?
80% of 35 PLZ ANSWER
Please help! BRAINLIEST to correct answer!!!!!!
Write a balanced net ionic equation for the following reaction. 70 POINTS
Identify the equation of the parabola in vertex form if a = 1 and the vertex is (4, 6). a) y = (x - 6)2 + 4 b) y = (x + 6)2 + +4 c)y=(x + 4)² +6 d) y = (x - 4)2