GG286985
GG286985 GG286985
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit price of 8 mug for $38.32

Respuesta :

MathTutors
MathTutors MathTutors
  • 10-11-2020

Answer: $4.79

Step-by-step explanation:

To find the unit price, we can use a proportion to solve.

[tex]\frac{38.32}{8} =\frac{x}{1}[/tex]          [cross multiply]

[tex]8x=38.32[/tex]       [divide both sides by 8]

[tex]x=4.79[/tex]

Now, we know that the unit price is $4.79 for each mug.

Answer Link

Otras preguntas

Label the parts of the diagram. Left, a stone divided horizontally into three equal sections. The top section is labeled A. The middle section is labeled B. The
Nicolas désire louer des cassettes vidéo chez Vidéomaths qui lui propose les deux possibilités suivantes pour une location à la journée : OPTION A : tarif à 3 €
ABCD is a kite, so ACIDB and DE = EB. Calculate the length of AC, to the nearest tenth of a centimeter.
Identify two ways (other than gender) that Gayle's Soaps could segment in the market Way 1: Way 2:​
Graph y= 1/2x-3 Please helpppp
Two point charges are lying on the y axis in Figure: 91 = - 4.00 MC and q2 = + 4.00 C. They are equidistant from the point P, which lies on the x axis. What is
Can side lengths 6,14,19 be a right triangle
what is the speed of 11th electron of Sodium atom?
in “women in aviation” Do you think the authors present Bessie Coleman‘s life in an overly positive way? Explain your answer.
How does Mr. Darcy feel about the fact that he broke up Mr. Bingley and Jane in Pride and Prejudice?