johnsosky
johnsosky johnsosky
  • 09-11-2020
  • Mathematics
contestada

Ethan pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of salmon?

Respuesta :

timmyterp
timmyterp timmyterp
  • 09-11-2020

Answer:

$8.50

Step-by-step explanation:

If Ethan pays $22.10 for 2.6lbs of salmon, the price per pound of salmon is $8.50.

Answer Link
leeahvasquezsantos
leeahvasquezsantos leeahvasquezsantos
  • 09-11-2020

Answer: it is $8.50

Step-by-step explanation: you need to divide

Answer Link

Otras preguntas

alcohol related collision cost the american public about 114------ dollors per year
where was democracy established? why did this democracy develop
Gender is defined as: a. culturally based preconceived notions about the attributes of differences between, and proper roles for, men and women. b. the way gend
Which molecule enters the Calvin Cycle? Which molecule leaves?
Why do plants need to control the loss of water how is this done?
Which of the following statement is true regarding the study of human development ?
Please help i give brainlistEvery female bear has 3 baby cubs. What is the constant of proportionality for the ratio of cubs to female bears? one-half on
What is a subquery, and what are its basic characteristics?
math help with a couple questions, its overdue >.
Do counties have a spending budget?