antonioreed274
antonioreed274 antonioreed274
  • 09-11-2020
  • Mathematics
contestada

Keeley buys songs from a music website. She buys 15 songs for $22.50. What is the price per song?

PLEASE HELP SMART PEOPLE TAP IN
THIS IS 7TH GRADE

Respuesta :

prinbunsongsikul
prinbunsongsikul prinbunsongsikul
  • 09-11-2020

Answer:

$1.50 per song

Step-by-step explanation:

You divide $22.50 by 15 to get the cost per song.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a voluntary standard? A) guidelines for out-of-home childcare B) state licensing regulations C) nutrition guidelines D) state chil
Suppose you want to find out the effects of light on the growth of tomatoes. What variables would you need to control in your experiment?
Allison has five different sized circular cans. She measures their diameters and calculates their circumferences. Which statement correctly describes what she
which is true ? A.All organisms obtain water through food B.some substances must be dissolved in water before they can be used C.water s important to some organ
Human services professionals work on the _____ in direct contact with clients. front lines front desks front office
Can someone answer these ASAP
which feature of a membrane describes whether molecules can cross the membrane?
Rain occurs when humidity is?
What is the answer to the question?
1. What differences are present between day and evening care? 2. How do regulations differ for child-care facilities? 3. What are the types of abuse and what d