Seudónimo Seudónimo
  • 09-11-2020
  • Mathematics
contestada

Isabel bought 4 magazines for a total of $15. At this rate, what is the cost of 16 magazines?

Respuesta :

bebo301205
bebo301205 bebo301205
  • 09-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

we will use ratio

magazines : cost

4 : $15

16 : $60

we will multiply 4 by 4 and 15 also by 4 so 16 magazines will cost $60

Answer Link

Otras preguntas

Solve 200(3/2)^(x+2) =700
I need help on one question What is the acceleration of a car the travels in a straight line at a constant speed
A rectangle has an area of 30 square meters and a perimeter of 3 meters what are the dimension of the rectangle
I  4b - 3  I  + 2 = 8need help
Solve 200(3/2)^(x+2) =700
How would the kinetic energy of a 12,000 kg train compare with the kinetic energy of a 900 kg compact car if both were traveling at the same speed? A. the trai
Solve 200(3/2)^(x+2) =700
A graph includes the ordered pair (2, 4). Write two different rules that would be possible for this graph. Explain how you found your answer
How much will Ashley's plan cost for the same number of texts as when Jamel's costs $75.00?
why are noble gases more difficult to isolate than other elements?