YanaUwUz
YanaUwUz YanaUwUz
  • 09-11-2020
  • Mathematics
contestada

Olivia brought 3.5 pounds of cheese, she paid $1.75 for each pound how much did she pay?​ (PLS HELP)

Respuesta :

Raineeeeeeeeee
Raineeeeeeeeee Raineeeeeeeeee
  • 09-11-2020

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

You just multiply how many pounds of cheese there are by how much a pound costs. You could also multiply 1.75 by 3, and then divide 1.75 by 2, and add it to the product. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

2 Les voisins Two familles just moved into the neighborhood and your nosy neighbor is telling you how they are related to each other. Fill in the blanks with th
Need help quick, please! Sorry for the blurry ness best picture I can get. Critical Thinking Questions 1. How might hyperscience contribute to the controversy
parallelogram ABCD is shown.​
5 Características de la revolución francesa
Please help me im to Dum. Please show all work.
HELP THIS IS DUE TODAY
Which is the y-intercept of the relationship represented in the table? x y -10 10 0 20 10 30 20 40 Group of answer choices 20 10 -20 -10
Please help me find the area of this shape
i will mark brainliest please help
A store owner paid $15 for a book. She marked up the price of the book by 40% to determine its selling price. Part A What is the selling price, in dollars, of t