AssassinII AssassinII
  • 08-11-2020
  • Mathematics
contestada

Ann and Bob split some money in the ratio 4:2. Ann got £4 more than Bob. How much did Bob get?​

Respuesta :

andreab98 andreab98
  • 08-11-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

A 4:2 ratio is the same as a 2:1 ratio, so Ann receives double what Bob gets.

If Ann gets 8 dollars and Bob gets 4, then Ann would have $4 more than Bob, and it would follow the appropriate ratio.

Answer Link

Otras preguntas

What is the final cost of your $15 umbrella with 6% tax?
Has Christmas been too advertised can yall help me to write an essay? PLZZZZ (plz don't give me any weird answer ty)
Can someone please help me solve this and if u have any questions text me don’t comment
What are the disadvantages of using social media to communicate with colleagues?
Read the narrative and determine the point of view: "As the teen walked along the beach with his mother, he knew he had to tell her the truth. He realized she m
does anyone know the answer ?????
Wheel and AxleGive reasons for the following.a. Handles of metal cutters are made long.b. String roller is an example of wheel and axle.c. Winding roads are mad
rigid transformations how to know when a figure is dilation transformation, rotation and dilation?​
A heated rock is placed in a container of water that is cooler than room temperature. Which of the following statements best describes what happens? a. Cold is
A certain brand of nuts costs $6.99 for 15.4 ounces. What is the unit rate? Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box. $____per ounce