fenimalikMay4 fenimalikMay4
  • 08-11-2020
  • Mathematics
contestada

Please answer this correctly without making mistakes

Please answer this correctly without making mistakes class=

Respuesta :

gamblefam5
gamblefam5 gamblefam5
  • 08-11-2020

Answer:

First figure out how many cups are in a gallon. 16 .

Next multiply 16×3= 48

Finally you divide price per cup or 20.16/ 48.

The cost is .42 cents per cup.

Answer Link
leslie2112 leslie2112
  • 08-11-2020
I got 0.64 because you first divide 20.16 by 3 and get 6.72
Sooo the 6.72 is the price of each gallon and since there is 16 cups per gallon you divide 6.72 by 16 and your answer is 0.42
Answer Link

Otras preguntas

After 15 minutes a train has moved 9/2 miles towards its destination. How many miles per minute is the train moving
Use a five-step plan to solve the following word problem. Show all five steps in your response: Doug is twice Anne's age. Doug is 34 years old. How old
Name the intersection of XW and WV
addition or subtraction of unit fractions 1/2-1/8=
A patient who suffered a stroke says that she no longer recognizes herself in a mirror. which brain structure was likely damaged in the stroke?
You are saving money to buy a new bicycle that costs $155.75. You have $30 and plan to save $5 each week. Your aunt decides to give you an additional $10 each w
Hydrocarbon with empirical formula c3h8
What's the answer to blank plus 33 equals 5?
What happened at the constitutional convention in 1787?
What is the maximum number of atoms that a carbon atom can bond with in an organic compound?